<< Lactarius blennius, bukova mlečnica | Gobe | Lactarius camphoratus, kafrna mlečnica >>
Lactárius bresadolánus Singer (1942)
Rod: Lactarius - mlečnice/sirovke
ZNAČILNOST: značilen zanjo je okrasto oranžen klobuk s številnimi kolobarji iz peg ali prog, mleček pa je bel in pekoč.
KLOBUK: 4-13 cm, mlad močno podvit, kasneje lijasto udrt s podvitim robom, ki se niti v starosti ne zravna, svetleče in nekoliko hrapave ter v dežju močno sluzaste površine, okrasto oranžne barve, s številnimi intenzivneje obarvanimi kolobarji iz peg ali prog, ki so najgostejše na podvitem robu.
TROSOVNICA: lističi so okrasti in z nekoliko rožnatim odtenkom, ozki, precej gosti, po betu se spuščajo nekoliko navzdol.
BET: 3-7 x 1.5-3 cm, rumenkasto bel, tu in tam nekoliko rdeče rjavo pegast, predvsem pri starejših primerkih, gladek, valjast, trd, kmalu votel.
MESO: belo, na prerezu postane v betu nekoliko rožnato po nekaj desetih minutah, potem rahlo sivi ali postane nekoliko sivo zelenkasto, trdo, mleček je obilen in bel, ostrega okusa, na zraku postane čez čas sivo zelenkast, nima značilnega vonja.
TROSI: 8.7-10 x 7-7.5 μm, široko elipsasti ali kroglasti, prekriti z gostimi amiloidnimi bradavicami, ki so povezane s krepkimi grebeni, trosni prah je smetanovo okraste barve.
RASTIŠČE: raste v smrekovih gozdovih goratih predelov, na zmerno do precej kislih tleh, tudi na robovih gorskih pašnikov, pozno poleti in jeseni.
Čas rasti: -VIII-IX-X-
UPORABNOST: neužitna, predvsem zaradi pekočega okusa.
PODOBNE VRSTE: Podobna ji je pogojno užitna Lactarius porniniae, macesnova mlečnica, ki je nekoliko manjša, žive oranžno rumene barve in milega okusa. V gričevnatem svetu, v listnatem gozdu pa raste njena sorodnica Lactarius zonarius, kolobarčasta mlečnica, ki ima manjše trose.
Foto: jlcheype.free.fr
SINONIMI: -
Priprava opisa: Miro Šerod
Lactarius bresadolanus, bresadolova mlecnica
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 1504